Bakanlık çalışma başlattı: “Türkiye Deniz Bahçeleri” geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırlıklarını sürdürdüğü Türkiye “Deniz” Projesi kapsamında denizlere yönelik tüm çalışmalar tek çatı altında toplanacak. Proje kapsamında sahillerde deniz bahçeleri kurulurken, Türk karasularında dolaşan 120 bin tekne ve yat da denetim altına alınacak. Bakanlık tarafından hazırlanan projenin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir lansman ile kamuoyuna anlatılması planlanıyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre projede öne çıkan uygulamalar şöyle:

Deniz bahçeleri

Plajlardan vatandaşların daha fazla yararlanması sağlanacak. Bunun için gerekli denetimler yapılacak. Sahilden 50 metre içeride deniz bahçelerinin kurulması planlanıyor. Bakanlık tüm sahillerde buna uygun devlete ait arsaları tarıyor. Uygun yerlerde hızla bahçelerin açılmasına başlanacak. Vatandaşlar buralarda oturup nefes alacak. Bu bahçelere ‘Türkiye Deniz Bahçeleri’ ismi verilecek.

Deniz kütüphaneleri 

Deniz bahçelerinin içinde ya da başka şekillerde sahillerde “deniz kütüphaneleri” kurulacak. Vatandaşlar buralardan kitap alıp okuduktan sonra bırakabilecek. Çocuklar için de buralarda özel bölümler yer alacak.

 Deniz canlılarının korunmasına dönük de bir dizi proje hayata geçirilecek. Farkındalık yaratmak için caretta carettalar gibi deniz canlıları kullanılıp “en yaşlı caretta” tarzı ödüller verilerek. Projenin yüzü haline gelecek carettalar “İyi ki Türkiye “Deniz” diyecek.

Teknelere kontrol

Türkiye’nin su sporlarında daha başarılı olması için adım atılacak. Çocuklara ve gençlere sörf, yelken, yüzme, dalış gibi su sporları eğitimi veren merkezler oluşturulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir